Przejdź do treści

Lidlomix z Lidla – wyjątkowy dodatek do Twojej kuchni

    Lidlomix z gazetki Lidla, to wyjątkowy dodatek do Twojej kuchni: z 8-calowym ekranem dotykowym o wysokiej rozdzielczości, zaawansowanymi programami automatycznymi, opcją gotowania według instrukcji wideo i możliwością sterowania głosowego przy użyciu Google Assistant.

    Zawartość i wyposażenie Lidlomixa

    W obu przypadkach, komplet akcesoriów jest taki sam. Nie ma żadnych różnic między poszczególnymi elementami. Tak więc i Monsieur Cuisine Smart, i Monsieur Cuisine Connect są wyposażone w mieszalnik, mikser, pojemnik do gotowania ryżu, łopatkę z zakończeniem z silikonu oraz haczyk do wyciągania koszyka na ryż oraz osłonkę do gotowania na parze.

    Różnice w Monsieur Cuisine Connect są niewielkie, ale istotne: po bokach są uchwyty, a na nowym modelu jest jeszcze kolejny od przodu. Po eksperymentowaniu z kilkoma potrawami stwierdzić można, że ta funkcja jest bardzo przydatna, szczególnie do przelewania ciast na blachę lub płynnych składników do szklanek.

    Innym zmianami są oznaczenia wyryte na ściance misy. W starszej wersji są one dostrzegalne jedynie jako kropki lub cyfry rzymskie I, II, III. W nowej Monsieur Cuisine Smart jest to bardziej widoczne i są oznaczone pojemności od 0,5 do 3 litrów poprzez użycie cyfr arabskich. W obu przypadkach maksymalna pojemność miski wynosi 4,5 litra, z czego można wykorzystać maksymalnie 3 litry.

    Na dnie mis możemy znaleźć identyczne noże, składające się z 4 ostrzy. Są one przymocowane od dołu za pomocą przesuwanego zaczepu. Na misie umieszczamy także przykrywkę wyposażoną w skalę miarową. Wyglądem niewiele się różnią – jedynym widocznym różnicom są cieńsze wcięcia wokół uchwytów w nowszych modelach.

    W urządzeniu Monsieur Cuisine Smart uszczelka na spodzie pokrywki jest nieco mocniej zabezpieczona. W nowym modelu, że jest ona mocniej osadzona i nie widać żadnych przesunięć przy zakładaniu i zdejmowaniu misy.

    Misa Monsieur Cuisine Smart nie będzie kompatybilna z Monsieur Cuisine Connect. W nowym wzorze jest ona nieco wyższa, lecz mniejsza, przez co głębiej wchodzi do obudowy robota. Zaczepy są delikatnie odmienne, co oznacza, że w starszym modelu nie będzie utrzymywała się na swoim miejscu.

    Lidlomix z gazetki Lidla – opis produktu i funkcje

    • Wielofunkcyjna maszyna – do gotowania, smażenia, gotowania na parze, uciskania, mieszania, siekania, ścierania, zmielenia, rozdrobnienia i emulgowania.
    • Przyrządzanie zup, sosów, smoothie, potraw warzywnych, mięsnych, makaronów, ryb, dżemów, wyrobów mącznych, dipów itp.
    • 8-calowy wyświetlacz z szybkim czasem reakcji ułatwia obsługę urządzenia.
    • Funkcja Wi-Fi – comiesięczne aktualizacje przepisów za darmo dla użytkowników posiadających aktywne konta.
    • Cooking-Pilot – ponad 600 przepisów z krok po kroku instrukcjami.
    • Przygotowywanie potraw według instrukcji wideo (dla określonych receptur).
    • Regulacja wielkości porcji (dla wybranych dań)
    • możliwość dodania własnych komentarzy do receptury
    • Programy automatyczne do ubijania, gotowania na parze, smażenia, blendowania, puree, czyszczenia, przygotowywania jajek, fermentacji, gotowania wolnego i sous vide.
    • Skalowana do ważenia bezpośredniego w naczyniu, waga kuchenna o zakresie od 5 g do 5 kg.
    • Dziesięciostopniowe ustawienie prędkości oraz dodatkowa funkcja turbo do mieszania pulsacyjnego.
    • Zamiast wyrabiania ciasta i mieszania zup, przygotowania potraw bez ich rozdrabniania, użyj obrotów przeciwnych.
    • Regulacja temperatury z zakresu 37-130°C w krokach po 5°C – dla dokładnego gotowania.
    • 99-minutowy timer
    • Solidna podstawa dzięki przyssawkowym nóżkom.
    • oddzielny przełącznik
    • Pakiet zawierający aplikację do kreowania przepisów z nadzwyczajnymi funkcjami.
    • Komponowanie dań według wytycznych Guided Cooking.
    • kompilowanie listy zakupowej
    • moduł planisty tygodnia
    • ocenianie przepisów
    • indywidualne sugestie potraw
    • doskonalone kryteria selekcji
    • Schowek zintegrowany do komfortowego przechowywania przewodu zasilającego z możliwością sterowania głosowego poprzez Google Assistant (po aktywowaniu połączenia Wi-Fi).
    • Oprócz dwóch uchwytów po bokach garnka, wariant Monsieur Cuisine Smart ma dodatkowy uchwyt na przedzie, co pozwala go wygodnie chwycić jedną ręką.

    Akcesoria:

    • Miska do mieszania o pojemności 4,5 litra ze stali nierdzewnej z limitem maksymalnego napełniania wynoszącym 3 l.
    • Urządzenie do gotowania: urządzenie do delikatnego przygotowania potraw takich jak ziemniaki lub podobnych.
    • Nasadka do ubijania: idealna do przygotowywania kremowych deserów, sztywnego śmietany i pianek z białek.
    • nakrycie z otworem wylotowym i skalą miarodajną
    • Kuchenka do gotowania na parze z pokrywą i wkładem – idealna do delikatnego przyrządzania np. warzyw oraz ryb bez potrzeby użycia tłuszczu.
    • szpatułka z ostrzami: multifunkcjonalny instrument do tworzenia doskonałych tańców
    • akcesoria można myć w zmywarce

    Dane techniczne

    • maks. pobór mocy: 1200 W: 1050 W (funkcja gotowania), 1000 W (mieszanie)
    • prędkość obrotowa: ok. 125–5500 obr./min
    • długość przewodu zasilającego: ok. 110 cm
    • regulacja temperatury w zakresie 37–130°C

    Materiał

    • aluminium, stal nierdzewna, tworzywo sztuczne, silikon

    Wymiary

    • ok. 45,7 x 37 x 29 cm

    Waga

    • ok. 11,4 kg

    Obudowa Lidlomixów

    Na pierwszy rzut oka widoczne jest kilka zmian. Nowa wersja jest nieco mniejsza, ale trochę bardziej wysoka. W przypadku Monsieur Cuisine Smart wymiary to mniej więcej 47 cm głębokości, 28 cm szerokości i 27 cm wysokości bez miski. W przypadku Monsieur Cuisine Connect głębokość wynosi do 50 cm, szerokość około 28 cm, a wysokość do 25 cm.

    Druga znacząca różnica jest wielkością ekranu. W poprzednim modelu wynosiła ona 7 cali, a w nowym wzrosła do 8 cali. Oznacza to, że treści są bardziej widoczne, a na ekranie można umieścić więcej informacji.

    Wyświetlacz Monsieur Cuisine Smart ma też większą czułość na dotyk – wystarczy delikatnie dotknąć palcem, aby wybrać opcję. Natomiast Monsieur Cuisine Connect czasem ma problemy z reagowaniem na dotyk szczególnie po rogach ekranu.

    Logo przesunęło się nieco w miejscu – z lewego górnego rogu na prawy dolny. Reszta, jak umieszczenie pokrętła pod ekranem, włącznik na prawym boku i przewód z tyłu z możliwością zarządzania kablami, pozostała bez zmian.

    Ustawienia i połączenie WiFi Lidlomixu

    „Lidlomixy” łączą się do sieci WiFi 2,4 GHz (zamiast 5GHz). Konfiguracja nowszych modeli jest znacznie szybsza, dzięki czemu nie ma kłopotów z nawiązywaniem połączeń. Ponadto wyłączanie i ponowne włączanie sprawia, że Monsieur Cuisine Smart jest gotowy do pracy w krótkim czasie.

    Po mniej więcej półtorej minuty będziemy mogli cieszyć się wszystkimi funkcjami, a połączenie internetowe będzie już aktywne. W Monsieur Cuisine Connect zajmie to jeszcze mniej czasu – robot włączy się około 5 sekund szybciej, ale nadal musimy poczekać na połączenie z siecią przez ok. 1,5 minuty.

    Istnieje różnica w tablecie, na której logujemy się w obu urządzeniach. Monsieur Cuisine Connect wymaga stworzenia profilu w aplikacji Monsieur Cuisine. Ponadto, nowy model jest sukcesywnie uzupełniany poprzez nowe aplikacje.

    Firma Hoyer Handel nie jest już odpowiedzialna za jej obsługę, a bezpośrednio LIDL. Stąd też podczas konfiguracji urządzenia Monsieur Cuisine Smart należy się zalogować do konta LIDL. Możesz użyć tych samych danych, które są wykorzystywane w sklepie internetowym (również polskim).

    Po zalogowaniu się na to samo konto w obu robotach, mamy dostęp do wspólnych skryptów i instrukcji w aplikacji. Oprócz tego, istnieje również podstawowa integracja, związana z synchronizacją ulubionych przepisów między maszyną a aplikacją. Ponadto w obu aplikacjach możemy przejrzeć porady lub tworzyć listy zakupowe.

    Niemniej jednak istnieje zasadnicza różnica – aplikacja Monsieur Cuisine Connect jest dostępna od początku w polskim języku (do pobrania na Androida lub iOS). Dzięki temu bez trudu możemy używać wszystkich funkcji i zrozumiale przeglądać przepisy.

    Aktualnie aplikacja Monsieur Cuisine Smart jest dostępna tylko we francuskim języku i nie można jej znaleźć w sklepie google z aplikacjiami (chociaż możesz użyć VPN lub pobrać plik APK).

    Ta nowa aplikacja wygląda dużo bardziej nowocześnie, wydaje się być czytelna i estetyczna. Do tego dodatkowo posiada ona więcej możliwości – możemy uruchamiać receptury za pomocą jednego kliknięcia albo synchronizować nasze utworzone menu.

    Aby działał właściwie, należy ustawić na komputerze język francuski, aby skorzystać ze wszystkich funkcji. Stan obecny powoduje błędy związane z różnicami językowymi. W przypadku, gdy ustawiony jest język polski, niemożliwe jest wykorzystanie możliwości francuskiej aplikacji.

    Nowa aplikacja zapewnia zwiększone opcje kontroli urządzenia. Monsieur Cuisine Smart po zintegrowaniu w aplikacji może być skonfigurowany przez Google Home. Wystarczy dostarczyć usługę Monsieur Cuisine, a urządzenie automatycznie ujawni się w systemie. Możliwe jest przystosowanie nazwy na bardziej przyjazną dla użytkownika, co sprawi, że obsługa głosowa podstawowych funkcji będzie dużo prostsza.

    Istotne jest, że Asystent Google razem z Monsieur Cuisine Smart potrafią wykonywać zadania – może być używany nie tylko po francusku. Korzystałem z niego na telefonie głównie po polsku, a na Google Nest Hub po angielsku, oba te narzędzia działały bardzo dobrze. Asystent próbuje kontrolować robota i zwykle mu to wychodzi.

    Czasami, gdy użytkownik wypowiada polecenie, Asystent Google odpowiada, że dana funkcja nie jest aktualnie obsługiwana. Może zadziałać za pierwszym razem lub po kilku próbach – albo będzie uparty i nie uruchomi określonego trybu.

    Kontrolowanie za pomocą Google Nest Hub działa bezbłędnie, co nie jest możliwe ze smartfonem. Widać więc, że wszystko wciąż potrzebuje trochę udoskonalenia.

    Funkcjonalność i obsługa sterowania robotów Lidla

    Dotykamy punktu, w którym można zaobserwować największą liczbę zmian, mianowicie systemu. Monsieur Cuisine Smart ma nowy i poprawiony interfejs, całość jest dużo bardziej przystępna i czytelna. Wszystkie obrazki, przepisy albo opcje są teraz bardziej nowoczesne i sprawiają milsze wrażenie na oko.

    Kiedy uruchomisz Monsieur Cuisine Smart, ekran zostanie podzielony na dwie sekcje. Po lewej znajdują się gotowe przepisy, a po prawej wybór programów. W starszych modelach od razu widoczny jest ekran do ręcznych ustawień, a dopiero nad nim znajdują się przyciski służące do uruchomienia przepisów lub programów. Przepisy nieznacznie różnią się między oboma modelami, natomiast dostępne programy to całkiem inna bajka.

    Monsieur Cuisine Smart posiada wiele przydatnych funkcji, takich jak ważenie, ugniatanie, dostosowywanie ustawień, pieczenie, gotowanie na parze, przygotowywanie jajek, sous-vide, gotowanie powolne, fermentacja, turbo obróbka żywności na puree / smoothie, odgrzewanie ryżu i płukanie.

    W przeciwieństwie do W. Monsieur Cuisine Connect, „Lidlomix” posiada mniej funkcji: zagniatanie ciasta, warzenie na parze i pieczenie. Oczywiście, wszystkie te próby można ręcznie ustawić na podobny sposób, jednak ich integracja w systemie jest bezsprzecznym plusem dla użytkownika.

    Można wyraźnie zauważyć odmianę w poszukiwaniu przepisów w W Monsieur Cuisine Smart. Tu mamy nie tylko lupę, ale także filtry oraz różne kategorie potraw, z których możemy korzystać. Niestety, te kategorie jeszcze nie są dokładnie określone i dlatego czasami otrzymujemy babeczki podczas wyszukiwania napojów. System nadal wymaga dopracowania.

    Znaczące zmiany wprowadzono również w sposobie wyświetlania przepisów. Na większym ekranie widać więcej naraz, a całość wygląda wyraźniej. Fajnym dodatkiem do Monsieur Cuisine Smart jest dodanie do niektórych przepisów zdjęć, animacji i filmów, aby ułatwić ich przygotowanie.

    Zostało ukazane, jak ugnieść ciasto, jak pokroić poszczególne składniki oraz w jakim porządku je umieścić w misce. Istnieje niewiele przepisów z takimi szczegółami na ten moment, ale prawdopodobnie baza ta będzie się rozszerzać przez kolejne lata.

    Super jest to, że w wielu przepisach możemy natychmiast skorzystać z opcji mnożenia porcji. Więc możemy wybrać, ile potraw chcemy przygotować i robot sam poda nam dostosowane składniki, informując ile czego jest nam potrzebne do stworzenia większej ilości dań. Nowy sprzęt daje nam także okazję do planowania jadłospisów na cały tydzień oraz udostępniania przepisów na portalach społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter.

    Roboty Lidlomixa w akcji

    Analizując jego funkcjonowanie w praktyce, rozpocznijmy od specyfikacji. Monsieur Cuisine Smart posiada silnik o mocy 1000 W oraz grzałkę o mocy 1050 W. Dostępna temperatura to od 37 do 130 stopni Celsjusza, a prędkość obrotowa wynosi od 125 do 5500 obrotów na minutę. W Monsieur Cuisine Connect, dane są nieco inne – moc silnika wynosi 800 W, a grzałka ma 1000 W. Temperatura jest taka sama, ale liczba obrotów oscyluje między 120 a 5200.

    Maksymalna pojemność jest ważna, jeśli chcesz wykonać duże ilości. Na przykład, Monsieur Cuisine Connect jest w stanie zamieszać do 500 g mąki natomiast Monsieur Cuisine Smart potrafi urozmaicić do 1 kg.

    Obydwa urządzenia Monsieur Cuisine Smart i Connect są w stanie przygotować posiłki w bardzo zbliżony sposób. Trudno dostrzec którekolwiek różnice pomiędzy nimi, zajmując się przepisami dostępnymi w systemie. Mimo większej możliwości nowego urządzenia, jest ona prawie niewidoczna.

    Przygotowywanie jabłecznika w obu robotach skończyło się bardzo podobnym rezultatem, oba wypieki okazały się przepyszne. Przetestowaliśmy dwa dania: filet z kurczaka w połączeniu z makaronem, sos pomidorowo-śmietanowy, bekon i pieczarki. Wynik? Identyczny. Nie dostrzegliśmy żadnej różnicy, każdy składnik ugotowany dokładnie tak samo, te same parametry konsystencji i temperatury.

    Jeśli chodzi o kwestie temperatury, jak wypadły grzałki? Ustalając temperaturę 100 stopni w obu urządzeniach, a następnie wlewając litr wody, czas potrzebny do zagotowania był bardzo zbliżony, a wręcz minimalnie szybciej gotował starszy model.

    W przypadku gotowania na parze, Monsieur Cuisine Smart gotował wodę nieco szybciej, choć była to różnica zaledwie kilku sekund. Oba urządzenia dały ten sam efekt – po 25 minutach zarówno marchewka, jak i kalafior były miękkie.

    Rozpoznaję różnicę, gdy obserwuję opary wydobywające się z urządzenia. Sprzęt nowej generacji parzy wodę w ciągły sposób, powodując, że para jest uwalniana z misy stałym strumieniem. Monsieur Cuisine Connect przerabia wodę naprzemiennie, co teoretycznie może być bardziej oszczędne. Ostateczny efekt jest ten sam.

    Podczas przygotowywania posiłków nie można zapomnieć o kruszeniu lodu. Oba urządzenia w trybie turbo szybko zamieniają lód w drobne kawałki, jednak ich wielkość zależy też od czasu pracy. Zbadano również smoothie – ustawiono tak samo oba sprzęty (40 sekund, 8 obr./min.) i owoce rozdrobniono na podobny sposób, uzyskując płynny napar.

    Istnieje wiele różnic, ale najważniejsza dotyczy wagi. Monsieur Cuisine Smart odpowiada na dodawanie produktów szybciej, cyfry ulegają lekkim zmianom. Nie do pojęcia jest dlaczego waga aktywuje się dopiero po otwarciu pokrywy misy; w starym modelu takiego zabezpieczenia nie było. Ważnym punktem jest to, że oba narzędzia mają nośność do 5 kilogramów z precyzją do 5 gramów.

    Lidlomix – podsumowanie

    Od jakiegoś czasu, Monsieur Cuisine Connect jest dostępny na rynku polskim. Do tej pory Monsieur Cuisine Smart był dostępny jedynie we Francji. Teoretycznie ceny są podobne, aczkolwiek trudno określić ostateczną kwotę ze względu na problemy z dostępnością (szczególnie starszy model) i cenami ustalonymi przez pośredników.

    Którą wersję zakupić? Monsieur Cuisine Smart czy Monsieur Cuisine Connect? Stawiamy na ten starszy model. Chociaż oba urządzenia są praktycznie takie same, a różnica polega głównie na oprogramowaniu. Jednak dzięki temu, prawdopodobnie Monsieur Cuisine Smart będzie lepiej wspierany i czasem może pojawić się przepis wyłącznie dla nowszej wersji.